Bijzondere beschermheilige | jubileumjaar H. Franciscus

door: Redactie

22 juni 2026

foto door: Redactie

Bijzondere beschermheilige | jubileumjaar H. Franciscus

In 2026 is er een speciaal Heilig Jaar rond de heilige Franciscus van Assisi. Wat hebben opeenvolgende pausen over hem gezegd? In deze aflevering: paus Johannes Paulus II.

In 1979 riep de Kerk de heilige Franciscus uit tot beschermheilige van de ecologie. Dit gebeurde met het document ‘Inter sanctos’.

‘Inter sanctos’ werd gepubliceerd op 29 november 1979 en is een van de eerste officiële documenten waarin de Katholieke Kerk expliciet aandacht geeft aan ecologie en milieuzorg, hoewel het kerkelijk spreken over de schepping uiteraard ouder is.

De tekst geeft aan dat Franciscus leefde in diepe verbondenheid met alle schepselen. Hij zag in de natuur een weerspiegeling van de goddelijke goedheid en beschouwde alle levende wezens als deel van één grote familie die door God is geschapen.

Paus Johannes Paulus II onderstreept in ‘Inter Sanctos’ dat zorg voor de schepping geen bijkomstige taak is, maar behoort tot de christelijke roeping zelf. De mens is niet heer en meester van de schepping op een willekeurige wijze, maar is geroepen deze met respect, wijsheid en verantwoordelijkheid te beheren.

“Wie God liefheeft, kan niet onverschillig blijven tegenover wat Hij heeft geschapen.”

De heilige Franciscus is een lichtend voorbeeld, omdat hij in eenvoud leefde en alle schepselen zag als broeders en zusters in God. “Wie God liefheeft, kan niet onverschillig blijven tegenover wat Hij heeft geschapen”, aldus de paus. “Daarom is zijn getuigenis in onze tijd van groot belang.”

Op zondag 4 oktober 1981 (de feestdag van Franciscus) sprak paus Johannes Paulus II tijdens zijn angelus-toespraak over de heilige: Franciscus nodigt ons uit om met een zuiver hart naar God te kijken in al het geschapene, en om in elke schepsel een teken van Gods goedheid te herkennen.

Paus Johannes Paulus II stond aan de wieg van de interreligieuze gebedsdagen in Assisi, waarvan de eerste plaatsvond in 1986. In Assisi kwamen vertegenwoordigers van verschillende religies samen op uitnodiging van de paus om te bidden voor vrede in de wereld en om te laten zien dat religies samen kunnen bijdragen aan vrede. Paus Johannes Paulus II koos voor Assisi omdat Franciscus “door zo velen over de hele wereld wordt gekend en vereerd als een symbool van vrede, verzoening en broederschap.”

Dit is het derde van vijf artikelen over Franciscus volgens de pausen:

Foto: Katholiekleven.nl

Lees ook

Illustratie

Blijf op de hoogte!

Schrijf je in voor de nieuwsbrief en mis niets

Wij zijn uw inschrijving aan het verwerken.

Bedankt voor uw inschrijving op onze digitale nieuwsbrief.

Er is iets mis gegaan bij het verwerken van uw inschrijving.

× Deze popup niet meer weergeven